◄ Πίσω

ΚατηγορίαΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
Ημερομηνία 07 04 2020 02:00

Αγαπητοί γονείς,

Με την   ευκαιρία της προώθησης  ενημέρωσή σας από το ΥΠΑΙΘ σχετική με προσωπικά δεδομένα, που μας εστάλη, αλλά και της ανάγκης για επικοινωνία, ειδικά την περίοδο που διανύουμε, οφείλουμε να σας γνωρίσουμε τα παρακάτω:

α) Η εξ αποστάσεως  εκπαίδευση των μαθητών μας που το διάστημα αυτό επιχειρούμε , αποτελεί μια υποστηρικτική εκπαιδευτική διαδικασία, γι' αυτό και   δεν μπορεί ούτε επιτρέπεται επιστημονικά:

• να υποκαταστήσει την ουσιαστική και καίρια εκπαιδευτική διαδικασία της σχολικής τάξης και ζωής
  • να χρησιμοποιηθεί για διδασκαλία νέας ύλης ( δεν προχωρούμε την ύλη)

β) Στην παρούσα κατάσταση που βιώνουμε η εξ αποστάσεως εκπαίδευση σκοπό έχει να φέρει του μαθητές:

• κοντά στο σχολείο (να μην υπάρχουν παιδιά απομακρυσμένα απ' αυτό)
  • σε επαφή με τους δασκάλους τους

γ) Προχωρούμε με βήμα - βήμα προσέγγιση κάθε εκπαιδευτικού του σχολείου μας . Η επιλογή δε της πλατφόρμας (e me / e class ή όποια άλλη) είναι στη διακριτική του ευχέρεια.

δ) Εν μέσω της πρωτόγνωρης κατάστασης που βιώνουμε λόγω COVID-19 η ψυχολόγος του σχολείου παρέχει υπηρεσίες ,εξ αποστάσεως, συμβουλευτικής και υποστήριξης των γονέων και τβν μαθητών/τριών του σχολείου μας μέσω τηλεδιάσκεψης (SKYPE). Οι γονείς που ενδιαφέρονται μπορούν να στείλουν το αίτημά τους στο e-mail : geotzortzi@sch.gr και η ψυχολόγος θα επικοινωνήσει μαζί τους.

Για όποια πληροφορία και βοήθεια θα είμαστε στη διάθεσή σας .Βρισκόμαστε καθημερινά στο σχολείο.

Καλή δύναμη και υπομονή . Θα το ξεπεράσουμε κι αυτό .

Ο Διευθυντής, Λευτέρης Χονδρός

Όλες οι ημερομηνίες